Stopky v5.0 (EA)

Toto fórum je věnováno sekci ELEKTRONIKA na webu Sakul World.

Moderátor: Spolupracovníci

  • Advertisement

Stopky v5.0 (EA)

Příspěvekod Sakul » sob 20. čer 2020 10:08:40

Na zařízení se pracuje.
Návrh schématu = HOTOVO
Návrh PCB = HOTOVO
Výroba PCB = HOTOVO
Výroba prvního prototypu = HOTOVO
První verze firmware = HOTOVO
Testování základní konfigurace = HOTOVO
Testování v terénu uživateli = HOTOVO
Finální stopky = 50%

Kompletní dokumentace včetně firmware a zdrojových kódů již nyní dostupná pro mé patrony: Patreon

Aktualizace FIRMWARE a SOFTWARE najdete ZDE





Opět zdravím všechny příznivce různých sportů, kde je potřeba měřit čas nebo zobrazovat nějaké výsledky. V tuto chvíli začíná vývoj nové verze stopek. Tato nová verze bude vycházet z aktuální verze Stopky v4.1 (EA). Původně jsem chtěl vždy jen aktualizovat stávající verzi 4.x, ale ukázalo se, že použitý mikropočítač již nestačí na všechny zamýšlené funkce a tak jeho použití v následujících verzích by bylo problematické. Plus s tímto mikropočítačem bylo i několik dalších problémů, které byly špatně řešitelné. Z toho důvodu bude v nové verzi stopek použit jiný mikropočítač a to konkrétně ATMEGA644. Tento mikropočítač disponuje dostatečným množstvím výstupních portů včetně HW periferií jako jsou například 2 porty UART. Taktéž obsahuje více interní paměti Flash a RAM. Důležitou roli při výběru hrála samozřejmě i cena, která je srovnatelná s mikroprocesorem z verze 4.x, ale navíc je možno tento mikropočítač pořídit i v pouzdru THT (DIP40), což může konstrukci přiblížit i méně zkušeným konstruktérům. Pojďme se tedy podívat co si představuji, že bude nová verze obsahovat:

1. Konstrukce založena na mikropočítači ATMEGA644 (do budoucna je možno zaměnit za ještě lepší variantu ATMEGA1284).
2. Mikropočítač bude ve free variantě použit v THT pouzdru DIP40 (pro snadnou manipulaci a pájení i méně zkušenými konstruktéry + možnost snadné výměny za jiné verze mikropočítačů jako třeba ATMEGA1284).
3. Stopky budou podporovat několik měřících režimů (pro různá odvětví sportů včetně zobrazování skóre a podobně).
4. Budou moci obsahovat až 2 interní displeje (v základu podsvícený LCD 2004 - čtyřřádkový s 20ti znaky na řádek + volitelný sedmisegmentový LED pro lepší čitelnost na větší vzdálenost).
5. Samozřejmostí je i externí displej s volbou počtu řádků 1-2 připojitelný kabelem (max 15m) nebo bezdrátově (max 300m).
6. Propojení s PC pomocí USB nebo volitelně přes WIFI či Bluetooth (pro odesílání výsledků nebo konfiguraci).
7. Napájení v rozsahu 8-15V DC, pomocí integrovaného DC konektoru 2,1/5.5mm (možno napájet i AC/DC adaptérem ze sítě 230V). V omezené míře i napájení pomocí USB přímo z připojeného PC.
8. Minimálně 4 opticky oddělené vstupy/výstupy s možností napájet další spotřebiče jako například průmyslové optické závory. Taktéž výstupy pro ovládání například nějaké signalizace (třeba u požárního útoku).
9. Interní zvuková signalizace s možností připojit i externí.
10. Integrovaná čtečka SD karet pro ukládání výsledků nebo konfiguračních dat + možnost připojit čtečku externí.
11. Možnost aktualizace firmware mikropočítače bez nutnosti programátoru přes USB, případně bezdrátově přes WIFI.
12. Integrovaný RTC (obvod reálného času) pro možnost zobrazovat čas a datum.
13. Kontrola napájecího napětí a jeho zobrazení + autodiagnostika připojených periferií.
14. Možnost zabudování do 3D tištěné krabičky, případně do nějaké universální přístrojové.
15. Možnost rozšíření o další hardware a firmware v případě potřeby.

Tak toto by byl asi takový stručný soupis plánovaných funkcí. Jak si můžete všimnout většina vychází opět z předchozí varianty. Současně však budou přidány mnohé nové věci, o které jsem byl v průběhu vývoje všech předchozích verzí žádán. Současně se opět tato konstrukce stane výchozí pro zakázkové konstrukce, kde bude možné v případě potřeby doplnit nějaký přídavný hardware pro specifické zadání.

Nyní je tedy ideální čas sem napsat Vaše postřehy a případné návrhy co ještě případně přidat. Pokud to bude smysluplné určitě se pokusím to integrovat.
Přílohy
Schéma.png
Zde předběžné schéma připravované verze stopek.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Stopky v5.0 (EA)

Příspěvekod alesak » stř 24. čer 2020 8:13:35

Dobrý den, provozujeme stopky verzi 4.1 s externím bezdrátovým dvouřádkovým displem a máme za sebou první ostré hasičské závody. Vše šlapalo jak hodinky, k plné spokojenosti.
Jelikož jsem na externí displej použil celkem výkonné LED pásky a zrovna bylo zataženo, bylo by dobré mít možnost nastavení výkonu LED pásků přímo z displeje časomíry, případně to pořešit přímo v externím displeji, třeba čidlem světla, apod. Dále uvažuji o použití bezdrátového modulu HC11 pro spínání od terčů, bylo by to hlavně pro potřeby tréninků, aby trenéři přípravou kabeláže neztráceli čas a mohli se věnovat dětem, tedy nebylo by možno na desce připravit další konektor pro tuto možnost? Na soutěže uvažuji s použitím kabeláže. Ještě dotaz ohledně rozměrů desky pro novou časomíru, bude stejná jako u verze 4.1, jelikož mám časomíru natrvalo zabudovanou v nerezovém rozvaděči na cvičišti, aby ji trenéři nemuseli vybalovat (tréninky minimálně 3x týdně) a kdybych ji chtěl později vyměnit za novou verzi, tak na co se mám případně připravit. Toť mé postřehy. S pozdravem Aleš
Uživatelský avatar
alesak
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 38
Registrován: pát 11. zář 2015 8:10:09

Re: Stopky v5.0 (EA)

Příspěvekod Sakul » stř 24. čer 2020 15:36:54

Tak předně děkuji za zpětnou vazbu ohledně funkce stopek v4.1. Jsem rád, že vše pracuje dle představ.
Nyní tedy k navrhovaným doplněním:
1. Velikost desky - Tak to v tuto chvíli není ještě jasné. V současnosti jsem ve fázi návrhu schématu. Nicméně bych se cgtěl vejít pokud možno do stejné velikosti jako stopky v 4,1 případně v3.9, tak aby bylo stále možno je montovat do krabičky KM60.
2. Řízení jasu displeje - S tímto se počítá u novější verze firmware pro zobrazovače, až bude doděláno řízení protokolem MultiByte. Následně bude tato funkcionalita přidána i do stopek. Bohužel v tuto chvíli netuším kdy to bude. Tato změna přijde nejspíš až s novou verzí zobrazovačů, které budou podporovat i textové zobrazení a chytré LED WS2812B. Nicméně bude zpětně kompatibilní se zobrazovači založenými na čipech ATMEGA328P (B-0083, B-0056). Zobrazovače s čipem PIC16F628A toto již podporovat nebudou (B-0029, B-0094).
3. Přidání modulu HC11 na PCB. S tímto se přímo nepočítá, ale na PCB stopek bude možno přidat libovolnou rozšiřující desku třeba právě s tímto modulem a tím rozšířit funkcionalitu. Nicméně bych případně uvítal pokud už to někdo testoval jaké s tím má zkušenosti (použití modulu HC11 pro přenos stavu terčů). Já jsem to dosud netestoval, tak nevím zda je to funkční. Ale jak píšu přidat to jistě půjde, stejně jako by to mělo jít přidat do verze 4.1.

Do prvního příspěvku přidám prozatímní schéma. Je tam patrné, že jsem přidal jeden I/O port. Takže stopky jich budou mít celkem 5. Přepracováno bylo zapojení I/O konektorů, kde u každého vstupu přibyl i výkonový výstup (například pro řízení světelné signalizace). Dále byla doplněna možnost propojení stopek pomocí WIFI a byla přidána podpora barevných dotykových displejů Nextion. Taktéž bude možno do stopek připojit externí zvukovou signalizaci. Zatím jak jsem psal jde jen o návrh a musí proběhnout nějaké testy zda to bude takto OK, ale pokud to vše dopadne meli by stopky vypadat nějak takto.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Stopky v5.0 (EA)

Příspěvekod Sakul » pát 24. črc 2020 19:38:33

Takže jen drobný update vývoje této verze. V tuto chvíli jsou stopky navrženy (schéma + PCB) a momentálně je ve výrobě PCB prvního prototypu.
Do stopek bude následně portován firmware z verze 4.1, který bude následně dále vyvíjen.
V současnosti ještě není zcela jasné jaký bude použit procesor, ale protože vychází cenově hodně podobně varianta ATMEGA644 a ATMEGA1284, bude asi ve finále použita verze ATMEGA1284.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Stopky v5.0 (EA)

Příspěvekod Sakul » čtv 13. srp 2020 8:16:44

Opět takový malý report z vývoje této varianty.
Byl osazen první prototyp a byl na něj portován firmware. Při prvních testech se ukázalo, že základní funkce jež obsahoval firmware pro stopky v4.1 funguje. Bohužel se při testech ukázalo, že jsem měl vadný LCD2004, tak zkouška proběhla s LCD1602, ale to nemá na výslednou funkci žádný vliv. Taktéž byl zjištěn problém s automatickým resetem procesoru při aktualizaci firmware. Tento problém mám i u konstrukce Sakulno NANO, takže to budu dále řešit. Postupně budou testovány nově přidané funkce, tak uvidíme zda bude vše pracovat dle předpokladů.
Přílohy
Stopky v5 - Osazení TOP.png
Stopky v5 - Osazení BOTTOM.png
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Stopky v5.0 (EA)

Příspěvekod Sakul » pon 24. srp 2020 14:18:31

Dnes byl vyřešen problém s resetem při aktualizaci firmware pomocí USB rozhraní. Aktualizace již funguje korektně.
Dále byla otestována integrovaná čtečka SD karet, která taktéž funguje. Mám sice opět problém s externí čtečkou, ale to vypadá na problém čtečky samotné a se stopkami to nejspíš nemá přímou souvislost. Do firmware byly tedy přidány nějaké funkce ohledně SD karty. Nyní proběhne ještě doplnění ovládání výstupů pro externí signalizaci a tím bude vývoj firmware dokončen ve verzi Free a demo. Nadále bude probíhat vývoj verze PRO.

Ano od této konstrukce budu přecházet na nové licencování firmware pro mé konstrukce. Pro složitější konstrukce (jako například stopky) bude existovat varianta FREE, která bude volně ke stažení a zvažuji i zveřejnění zdrojových kódů. Bude se jednat o základní variantu firmware pouze s omezenými funkcemi, tak aby byla konstrukce funkční. Pro tento firmware nebude poskytována vůbec žádná podpora.
Varianta DEMO bude mít potenciál verze PRO, ale s určitými omezeními. Tato varianta bude dodávána v mnou naprogramovaných procesorech, případně stavebnicích nebo hotových zařízeních. Po zadání sériového čísla bude možné odemknout plnou funkcionalitu verze PRO.
Verze DEMO bude mít omezenou podporu pouze formou diskuse. Varianta PRO, bude mít individuální podporu formou diskuse, emailu a podobně.

K tomuto kroku jsem byl donucen neboť vývoj těchto složitějších zařízení už je hodně časově a finančně náročný a bohužel si nemohu dovolit ho neustále dotovat.

Varianta Free, však skýtá potenciál případné komunity, kdy je možné, že si komunita může přidávat libovolnou funkcionalitu a tu poté zdarma sdílet.

Nicméně vše je ještě ve fázích příprav a vývoje, takže stále není nic jisté. Vše se může ještě v průběhu měnit.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Stopky v5.0 (EA)

Příspěvekod alesak » stř 26. srp 2020 14:21:57

Dobrý den, jan tak dále. Koukám že na stopkách v5.0 již není osazen hromadný konektor J7, jako u stopek v4.1. Právě jsem ho chtěl využít, ale stejně jsem zjistil že se na něj nevešel IN4 (J5), tedy STOP-P, takže mé použití u v4.1 tímto padá. Jinak nelze než souhlasit s novým licencováním jak jste popsal.
Uživatelský avatar
alesak
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 38
Registrován: pát 11. zář 2015 8:10:09

Re: Stopky v5.0 (EA)

Příspěvekod Sakul » stř 26. srp 2020 15:50:00

Ano nová verze již nebude obsahovat souhrnný konektor, protože by se tam již nevešel a navíc verze stopek 5 má 5 vstupně/výstupních konektorů, takže by to ani nešlo. Navíc dle zkušeností to moc lidí nepoužívalo, takže toto bylo zrušeno. V případě potřeby, kdy by bylo potřeba přívodní kabeláž šroubovat například do svorek (kvůli většímu průřezu vodičů), není problém dodělat nějakou redukční desku se svorkovnicí, která se pak připojí krátkou kabeláží do jednotlivých konektorů (v podstatě taková redukce).

Nicméně Stopky v5 mají všechny I/O konektory J1-J5, vyvedeny současně na kolíkové lišty (SV5-9) odkud je možno tyto I/O porty vyvést na nějaký dodatečný souhrnný konektor například Cannon15 nebo 25, případně na jakýkoli jiný s dostatkem pinů.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Stopky v5.0 (EA)

Příspěvekod Sakul » čtv 24. bře 2022 17:14:14

Dnes jsem přidal do úvodního příspěvku odkaz na kompletní dokumentaci pro tuto konstrukci. Přístup mají zatím pouze Patroni.
Další velmi potěšující zprávou je, že se mi ozval jeden fanoušek s tím, že by se rád zapojil do mých projektů. To je pro mne výborná zpráva, protože tak bude možno rozdělit práci na jednotlivých částech a tím i vývoj značně urychlit. Takže zatím jsme se dohodli, že prvním společným projektem budou právě tyto stopky. Já se budu věnovat HW a on FW a případně SW. Takže třeba konečně vznikne i nějaký systém pro celkovou správu závodů.
Současně tedy vyzívám všechny kdo mají o stopky zájem (případně je již mají), aby zde dávaly nějaké návrhy na vylepšení a případně doplnění funkcionality stopek. Postupně by pak měli vznikat nové verze firmware, jež bude podporovat funkce jež budou třeba.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Stopky v5.0 (EA)

Příspěvekod alesak » úte 29. bře 2022 7:50:19

Dobrý den, jsem uživatelem stopek verze v4.1 a po drobných úpravách šlapou jako hodinky (uvažuji o verzi v5.0). Měl bych jednu takovou myšlenku a nevím jestli to třeba někdo už neřešil a to je startování na soutěžích (v mém případě hasičský sport). Bývá to veliký problém, co soutěž to jiný startující, jiné stopky - jiné startování, tedy někdy startovací pistole (ta je v pořádku), ale někdy klakson, pípák, jindy houkačka s kolísajícím tónem, no hrůza. A k tomu startující, který to nemá vžité a startuje pokaždé s jinými časovými rozestupy mezi startujícími povely. Napadlo mě, jestli by nešel využít nějaký hlasový záznamník (spouštěný tlačítkem), kde by byly startovají povely nahrány v pravidelných rozestupech a nakonec nahrán výstřel, který by klasicky zesílen zesilovačem přes reproduktor sepnul zvukový spínač pro start stopek. Byl by to samostatný prvek, použitelný k jakékoliv časomíře a ušetřilo by to spoustu nervů se sháněním kvalitních startétů, aby soutěž měla nějakou úrověń - tedy alespoň startů co se týče.
Po něčem už jsem koukal, takže nějakou představu mám, ale jednalo by se spíše o použití hotových zvukových modulů z Číny a k tomu nějaký modul zesilovače D + repro - nemáte někdo nějaký nápad???
Uživatelský avatar
alesak
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 38
Registrován: pát 11. zář 2015 8:10:09

Re: Stopky v5.0 (EA)

Příspěvekod Sakul » stř 30. bře 2022 15:31:04

Tak myšlenka to není špatná a realizace by neměla být až tak složitá. Takže je možné, že se tomu budu někdy v budoucnu věnovat a třeba něco vznikne.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Stopky v5.0 (EA)

Příspěvekod alesak » pon 09. kvě 2022 8:16:00

Dobrý den, chtěl bych si postavit stopky v5.0, je možné u Vás koupit desku a případně materiál. Mám verzi v4.1 a chtěl bych to posunout někam dál a případně pomoci při odlaďování verze v5.0, mám na to prostor při trénincích požárního sportu (cca 30-40 požárních útoků týdně) + k tomu mám bezdrátový dvouřádkový externí displej. Děkuji za info
Naposledy upravil alesak dne pon 09. kvě 2022 20:42:48, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
alesak
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 38
Registrován: pát 11. zář 2015 8:10:09

Re: Stopky v5.0 (EA)

Příspěvekod Sakul » pon 09. kvě 2022 12:58:05

Ahoj,
ohledně komponent mi napiš na mail. V dohledné době se tady ukáže seznam dodávaných komponent.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Stopky v5.0 (EA)

Příspěvekod Koblet » sob 17. úno 2024 16:34:04

Dobrý den, rád bych zkusil sestavit časomíru pro naše družstva. Je možné zakoupit díly jako stavebnici, nebo již osazené desky? Nejsem v pájení nijak extrémně zkušený, ale jiná cesta u nás asi nebude. :)
Uživatelský avatar
Koblet
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob 17. úno 2024 14:21:49


Zpět na Elektronika


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků