pomoc pri výbere čínskej laserovej gravírky

Toto fórum je věnováno sekci CNC na webu Sakul World.
  • Advertisement

pomoc pri výbere čínskej laserovej gravírky

Příspěvekod Igor79 » pát 13. bře 2020 20:04:50

Zdravím vás
pár dní som niečo na tomto fóre niečo prečítal o skusenostiach s činskymi gravirkami.
dlhšiu dobu zvažujem niečo kupiť, ale ten výber je šialený. množstvo predajcov, množstvo typov samotných graviriek, rôzne typy konštrukcií, firmwareov atd. už mám hlavu v smútko z toho, ktorú by bolo najlepšie vybrat :?
chcem to na domáce hobby vypalovanie obrázkov do dreva.. rezať sa s tym nechystam nič, to som sa tu už dočítal že v tej cenove kategorii ktoru som ochotny do toho investovat nič nezoženiem vhodne na rezanie. a teda cena by mala byť max 200 €. rozmery pracovnej plochy si predstavujem minimalne tak 40x40 cm eventuelne aj viac. ceny na aliexprese su celkom fajn, len ked k tomu pripočítaju poštovné tak sa tá vyhoda stráca.. radšej by som niečo kupil z gearbestu, mám info, že vraj tam je istota cez EÚ priority line, že to colnici neodchytia a nebudem musiet dodatočne behat po úradoch a platit clo.. aliexpres vraj takuto možnosť nemá. zatial som nič v takejto hodnote z číny neobjednaval tak som radšej opatrny. možno aj zbytočne.
uvažoval som aj nad tym že si veci na to poobjednavam osobitne a zložím si to doma sám, ale cena vyjde plus minus rovnako ako za hotove stavebnice, navyše neviem či by som objednal správne typy motorov, ložisiek atd, kedže som v tejto oblasti lama

do oka mi teraz >> padla táto <<.
ortur.jpg
cena v predobjednavke do 200 € za 15W si myslim že je velmi dobrá.. otázka je čo to bude za kvalita.. zaujalo ma na nej, že po stranach nemá dva motory, ale iba jeden. neviem či je to vyhoda alebo nie.. ale podla videa pracuje celkom slušne
video >> tu <<
čo na nu poviete vy, zbehlí vo fachu? odporučíte mi ju, alebo nejakú inú? ktorú? :?
aby ste mali predstavu, čo by som na tom chcel robit tu mám dva obrázky čo som robil ručne.. len sa mi nechce tráviť pri tom tolko času :mrgreen:
Přílohy
spartak hodiny.jpg
focus.jpg
Uživatelský avatar
Igor79
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 13. bře 2020 11:48:04

Re: pomoc pri výbere čínskej laserovej gravírky

Příspěvekod Sakul » pát 13. bře 2020 23:02:56

Tak jen zběžně jsem na to kouknul a jako vždy to na první pohled nevypadá špatně. Na druhý, se začínají kupit otázky a vyvstávají pochybnosti. V první řadě je tam STM procesor, což je 32b, takže tam bude nějakej spešl firmware, o kterém já nevím nic, takže netuším s jakým softem to bude spolupracovat a to je důležité. Na tyto otázky je třeba se zaměřit před koupí. Protože Číňan se s podporou moc nemaže, takže nebývá součástí soft a celkově to nebývá odladěné.

Osobně tu mám složenou připravenou na smontování tuto gravírku. Budu na to dělat zase nějaká videa. Má sice menší pracovní prostor, ale možná jsou i varianty s větším. Mám variantu 15W. (zatím jsem netestoval, takže nemohu ani doporučit)

Co se týká nákupu, je ideální hledat prodejce co má sklad přímo v ČR nebo aspoň v EU. Pak je dodání otázkou několika dní a samozřejmě clo ani DPH se neplatí. Respektive DPH je už v ceně.

Jinak při koupi jakéhokoli čínského levného stroje (u laseru do 10000Kč je levný šrot) je potřeba rovnou počítat s tím, že to nebude fungovat a bude nutné to nějak svépomocí zprovoznit, což sebou může nést i značné dodatečné finanční náklady. Proto při výběru se nikdy neřídíme cenou, ale výhradně podporou prodejce. Takže nejprve se zeptáme a popíšeme mu na co to chceme, zda to bude pro naše použití vhodné. Rovnou si necháme poslat manuály a veškerý ovládací soft, u kterého si ověříme, že budeme schopni s ním pracovat. A teprve na základě těchto informací, dokumentů a vyjádření prodejce jdeme hledat kdo už daný stroj má a jak je sním spokojen. A teprve pokud nám vše vyhovuje jdeme ho teda koupit.
Rozhodně ne tak, že najdeme nejlevnějšího prodejce a tam to koupíme a když to pak nejde teprve jdeme řešit, co s tím budeme dělat. To už bývá pozdě a ve výsledku se to řádně prodraží.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: pomoc pri výbere čínskej laserovej gravírky

Příspěvekod Igor79 » sob 14. bře 2020 8:34:11

ďakujem za odpoveď.
ono problém pri tejto je ten, že ju ešte zrejme má len pár ľudí, testerov ako je ten na vo videu. ak vôbec. v komentároch alebo popise k videu tam píše niečo v Tom zmysle že mu ju gearbest poslal na recenziu, ak som to teda správne pochopil. je to nový model. do nedele je len v predpredaji to znamená že cena pôjde podľa mňa hore.
na tie typy znacky ortur, s jedným ramenom ako si poslal aj ty svoju nie sú zle recenzie, videá na YouTube sú tiež slušné.
ja to asi risknem a vezmem ju. len teda ešte neviem či nebude problém že na spodných osiach (neviem či je to x alebo z alebo y) celý laser pohybuje len jeden motor. na druhej strane nie je.
no nič... pozriem ešte zopár videí predošlého typu, prečítam viac recenzií a nejako sa rozhodnem.
Uživatelský avatar
Igor79
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 13. bře 2020 11:48:04

Re: pomoc pri výbere čínskej laserovej gravírky

Příspěvekod Sakul » sob 14. bře 2020 8:59:56

To že to tahá jen jeden motor v každé ose je naprosto v pořádku, ba naopak to eliminuje možné problémy. Zde, kde to netahá nic těžkého jeden motor nemá problém s tím pořádně zacvičit. Takže zrovna tohoto není důvod se bát.
Vždy je třeba se bát toho co není z fotek vidět. Takže ovládací soft, firmware, napájecí adaptér a v neposlední řadě řídící deska.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: pomoc pri výbere čínskej laserovej gravírky

Příspěvekod malda » úte 31. bře 2020 18:41:48

Dobrý den.
Nechci zakládat nové vlákno, tak dám svůj dotaz zde.
Potřeboval bych poradit, jak připojit 5,5W laser k CNC 3018.
Mám ji s GRBL panelem https://www.aliexpress.com/item/4000203646735.html?dp=www.relaxuj.me&aff_platform=default&sk=CS44FoqU&aff_trace_key=7570138182ce42b8ba1089247b9ea420-1585246427555-00433-CS44FoqU&terminal_id=a46e48c6b8734999bc8a3b053878e936&aff_request_id=7570138182ce42b8ba1089247b9ea420-1585246427555-00433-CS44FoqU.
Pro frézování vše funguje jak má. Pokud budu chtít připojit jednotku laseru, tak si nejsem jist kam přesně.
Nabízí se spodní červený konektor se třemi vývody +12V/GND/TTL. Řídící elektronika laseru má dva konektory +12V/GND a +TTL/-TTL.
Nerad bych tomu pomohl k plamínku.
Děkuji za popostrčení.
Přiložené foto:
IMG_20200331_180640.jpg

IMG_20200331_180606.jpg
Uživatelský avatar
malda
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 31. bře 2020 13:47:55

Re: pomoc pri výbere čínskej laserovej gravírky

Příspěvekod Sakul » úte 31. bře 2020 19:20:56

Takže zkusím nějak poradit. Nicméně je nutné si uvědomit, že žádnou z desek neznám a nemám k dispozici schéma. Jen na základě schématu daných desek bych byl schopen fundovaně odpovědět. Takto z fotky si k tomu vezmu moji oblíbenou věšteckou kouli a zkusím něco uvařit z vody. Takže pokud se objeví čmoudíky nebo plamínky, tak se od toho distancuji a vše děláte na vlastní nebezpečí.

1. Elektronika řízení laseru. Ta se jeví jako hodně podobná co mám na mém starém 2,5W laseru. Takže pokud je i funkčně stejná jde ji zapojit 2ma způsoby. A to s podporou firmware Benbox, což by odpovídalo připojit na červený konektor výstup pro vřeteno (pokud je 12cti voltové). Nic jiného pak nezapojovat. Toto zapojení však neumí řídit výkon laseru a pouze ho zapíná nebo vypíná. Toto zapojení hodně preferují číňaňi ve svých strojích a všichni se strašně diví, že jim nejdou pálit obrázky v odstínech šedi.
Druhou a samozřejmě nejlepší metodou je řídit laser pomocí PWM pomocí TTL vstupu. Toto ovšem předpokládá použití firmware GRBL v 1.1 a novější. A samozřejmě musí být tento firmware správně nakonfigurován pro použití s laserem. A mám neblahé tušení, že pokud je to součástí nějaké mini CNC frézky, bude vždy nutné firmware překonfigurovat pro použití jako CNC frézka, nebo jako Laserová glavírka, pokud budeme požadovat aby fungovalo PWM řízení laseru.
Takže v tomto případě bych na modul řízení laseru do červeného konektoru přivedl napájecí napětí 12V a do bílého označeného jako TTL bych přivedl signály z červeného konektoru na desce řízení a to z pinů GND a TTL.

2. Elektronika řízení Cronos Maker. Tuto desku jsem v životě neviděl, ale předpokládám, že je to klasika pro firmware GRBL a tak je i zapojená. Takže propojení platí to co jsem psal v odstavci výše. Jen je nutné se ujistit jaká je použita verze firmware a správně ji nakonfigurovat. To jak nakonfigurovat firmware GRBL pro PWM řízení laseru jsme tu na fóru už řešili mnohokrát, takže stačí pohledat a najít.

3. Ovládací soft. To jsem ještě nezmínil, ale je nutné aby i ovládací software (sender) podporoval PWM řízení. To podporuje pro CNC například Candle a pro laser například LaserGRBL.

Vše zde popsané předpokládá, že deska používá firmware GRBL. Pokud je používán jiný firmware není zaručeno, že to takto pojede. Ale pokud je použit firmware GRBL v1.1 a novější je dobrá šance, že se to povede po nějakém tom bádání zprovoznit. Doporučuji můj popis firmware GRBL ZDE.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: pomoc pri výbere čínskej laserovej gravírky

Příspěvekod malda » úte 31. bře 2020 20:27:08

Díky za bleskovou reakci.
Řídící deska je pořízena samostatně a je v ní FW grbl 1.1f. Vřeteno má PWM řízení (modrá svorkovnice vlevo nahoře)
Jedu s napájením vřetena 48V. Otáčky se regulují bezvadně. Tady problém není.
Je mi jasné, že pro laser bude potřeba použít jiný SW. Candle jsem si už vyzkoušel na gravírování.
Pro ten laser asi zkusím ten BenBox. Jeví se docela přítulně.
Ještě teda prozkoumám ty štekry na boku. Tam by se to mělo taky rozchodit s PWM řízením.
Mohu to zapojit takto? a nebo využít těch štekrů výše 12V + PWM co jsou propojeny modrou barvou?
Chtělo by to někoho , kdo tu desku už prozkoumal. Je blbý být první.
CM1.9D.png
Uživatelský avatar
malda
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 31. bře 2020 13:47:55

Re: pomoc pri výbere čínskej laserovej gravírky

Příspěvekod Sakul » úte 31. bře 2020 20:49:56

Jo to zapojení by mělo být takto OK.
Ale k tomu použití softu BenBox. To nepůjde. Můžeš použít jen softy podporující firmware GRBL a to BenBox není a ani neumí PWM. Osobně doporučuji ten LaserGRBL. Tam mám vyzkoušeno, že umí PWM. Ale je nutné to ve firmware správně nakonfigurovat, aby fungovaly správně M příkazy. Jak už jsem psal v tématech o laseru se to řešilo a je tam vypsané co a jak nastavit (co se týká firmware a software).
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: pomoc pri výbere čínskej laserovej gravírky

Příspěvekod malda » stř 01. dub 2020 21:54:19

Super. díky moc za nasměrování.
Jsem teď zasekanej, ale o víkendu na to sednu.
Věděl jsem že se mně tu někdo ujme.
Zatím tedy moc dík a pak podám refer,
Uživatelský avatar
malda
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 31. bře 2020 13:47:55

Re: pomoc pri výbere čínskej laserovej gravírky

Příspěvekod Igor79 » úte 09. čer 2020 10:34:17

zdravím vas po nejakom čase ;)
len v kratkosti napíšem že som s kúpou tejto gravirky nepochodil nijako.. objednana na gearbeste 15.3.2020... velmi dlhý čas mi tam v objednavkach svietila ako "not shipped" bol som trpezlivý čakať až dva mesiace.. :mrgreen: potom som objednavku stornoval.. peniaze mi vratili na účet bez problémov.. mal som ju objednanu cez EU priority line, vraj to malo byt bez dalšich poplatkov..
včera som zachytil nekde titulok članku (celý článok som nečital), že gearbest opať zacal posielať baliiky cez tuto sluzbu, tak ju mali zrejme kvoli situacii vo svete v suvislosti s COVIDom nejako pozastavenú. mozno keby som ešte pár dní bol počkal tak by mi ju už poslali.. tkaže tolko k tomuto "stroju" z mojej strany ;)
Uživatelský avatar
Igor79
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 13. bře 2020 11:48:04

Re: pomoc pri výbere čínskej laserovej gravírky

Příspěvekod BlacKKnavE » pon 01. bře 2021 17:57:02

Tak zdravím som tu nový a tiež pokukujem po gravírovačke . Našiel som predajcu z CZ L3DT3030 aj z poštovným 447€ ale zistil som že to nakupujú z činy a predávajú pod svojim menom v originálu je to TWO TREES® TOTEM S a momentálne stojí aj zo zľavou 7% 231€ ( poštovné zdarma) a je v CZ sklade tak je to aj rýchlo doručené . Čo som pochopil tak je to osadené 5W LD +FAC laserom bez zaostrovania paprsku čo sa vyrovná 18W laseru bez technológie FAC a riadiacou jednotkou LKS ktorá sa dá ešte vylepšiť o koncové spínače a offline ovládač .
Je tu niekdo kto by ju mal alebo aký máte na ňu názor , a ohľadom programu Laser GRBL tam ako nastavím rozdielne rýchlosti na jednom výrobku ( aby to gravírovalo a potom vyrezalo po obvode ) alebo sa dám na LightBurn , tam to ide jednoducho po vrstvách a na každej môžem nastaviť odlišné nastavenia .
S pozdravom
Uživatelský avatar
BlacKKnavE
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 1
Věk: 30
Registrován: pon 01. bře 2021 17:09:17
Bydliště: 019 01 , Ilava

Re: pomoc pri výbere čínskej laserovej gravírky

Příspěvekod Sakul » pon 01. bře 2021 18:34:30

Od pohledu mi to přijde jako pěknej šmejd. Z principu mě celkem zásadně uráží, když prodejce používá místo fotek modely. To je prostě věc, kterou neskousnu. Jasně to totiž svědčí o tom, že se prodejce aktivně snaží obelhat zákazníka. Za další mě vytáčí uvádění parametrů, které nejsou pravdivé. Sice to potom malým písmem kdesi v popisu uvede na pravou míru, ale velké červené nápisy hlásající 40W nebo 18W to fakt už je na mě taky moc.
Takže sečteno a podtrženo. Todle bych nekoupil ani za 2000Kč, protože to ani takovou cenu nemá a až to někomu přijde domů bude hodně překvapen, že se to nepodobá vůbec tomu, co bylo prezentováno na těch obrázcích. Tudíž, moje rada ruce od toho.
Kup nějakou jakoukoli jinou čínu, za polovic, dodělat a předělat ji budeš stejně muset jako toto, ale vyjde to levnějc. A nebo si něco připlať a kup CO2.

Otestoval jsem asi 5 různých laserových gravírek od cenového rozpětí 2000-30000Kč s výkonem od 2,5W až po 20W a musím říct, že to byly všechno šmejdy. Jen jedna jediná fungovala na první dobrou, ale zase k tomu byl spešl soft co neuměl PWM, takže vlastně naprosto k ničemu. Nicméně všechny jsem nakonec rozběhal ke spokojenosti budoucího majitele. Ale předpokládá to skoro vždy přehrání firmware + jeho správné nastavení. Ve 3 případech bylo nutné upravyt a dodělat řídící elektroniku a samozřejmě plno mechanických úprav a oprav, protože to třeba ani nešlo tak jak to přišlo sestavit. Na toto je potřeba se vždy při nákupu čínských strojů připravit. V praxi je to tedy tak, že nákup doporučuji jen těm lidem, kteří by byli schopni daný stroj sami postavit, protože k tomu mají dostatek znalostí a tak již předem počítají že použijí pouze mechaniku a elektroniku, firmware a software si kdyžtak pořeší sami.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08


Zpět na CNC stroje


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron