Vadná EEPROM (BTT E3 RRF V1.1 Wifi 32Bit) + ENDER 3V2?

Toto fórum je věnováno sekci 3D Tisk na webu Sakul World.
  • Advertisement

Vadná EEPROM (BTT E3 RRF V1.1 Wifi 32Bit) + ENDER 3V2?

Příspěvekod Buchar » pon 11. říj 2021 0:10:09

Tak jsem zprovoznil po asi dvou týdnech (BIGTREETECH SKR E3 RRF V1.1 Silent Control Board 32-bit s Ender 3 v2) s BL touch, BTT relátkem, BTT UPS, BTT displejem atd. Po asi 20 vytisknutých věcičkách (makalo vše jak má) se mi objevila hláška nelze zapisovat do EEPROM u té desky od BTT. Neche se mi desku posílat zpět do CN. Na desce je EEPROM čip AT24C32A v zapouzdření TSSOP8. Pod označením 24C32A (to označení tam čtu s jistotou) je tam asi v druhém řádku na čipu ještě napsáno F1018D. Tuto paměť bych zvládl vyměnit, ale měl bych prosím pár dotazů. Přehrál jsem po objevení problému několik fw (Marlin od BTT, ale i jiné z githubu), udělal jsem reset nastavení pokaždé - ... vždy to zařve ať ukládám, či resetuji hlášku Error writing to EEPROM! Pokud např. zadám M500 tak opět ta samá hláška. Nejvíc mě s*r*, že až jsem to vše zprovoznil k max. spokojenosti a i výtisky byly super, tak teď toto :cry:

1. Jedná se o prosím o čip nabízený zde https://www.aliexpress.com/item/1005001760423483.html (AT24C32A-10TU-1.8) ? Není mě úplně jasný ten řádek s označením F1018D
2. Je jisté, že pokud to správně přepájím, bude to podle Vás funkční a musí se to nějak předem programovat např. přes programátor čipů?
3. Pokud už to budu měnit ,je možné to třeba zaměnit bez jiných zásahů pouze kus za kus např. za větší paměť uvedenou zde https://www.aliexpress.com/item/32978976015.html (AT24C64A-10TI-2.7)
4. Předpokládám, že tu AT24C32A nijak neoživím a nebo je to jinak?
5. Existuje prosím jiné řešení než měnit čip? ... nebo jinak je možné že může být někde jiný problém s HW. Rozhodně si nemyslím, že by to mohla být chyba fw, protože mě to pár dní fungovalo bez jakýchkoliv problémů. Myslím si, že mi odešla EEPROM.
6. Mám si zajistit více čipů EEPROM a případně kupovali by jste je v Číně např. přes Aliexpress? Je fakt, že před každým tiskem mě po vyrovnání bedu s BLtouchem vyzve k ukladání a do té EEPROMky jsem asi za těch pár dní hodně ukládal.
Uživatelský avatar
Buchar
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 15
Věk: 37
Registrován: pát 28. pro 2018 16:36:09
Bydliště: GB

Re: Vadná EEPROM (BTT E3 RRF V1.1 Wifi 32Bit) + ENDER 3V2?

Příspěvekod Sakul » pon 11. říj 2021 15:14:13

Takže z principu, pokud je skutečně vadná ta paměť EEPROM, tak pokud se vymění mělo by to být OK. Je však nutné ji vyměnit za konkrétní typ neb tento typ by měl být posléze definován ve firmware. Pokud by se dal jiný bude se to muset ve firmware změnit.
Nicméně je hodně divné, že by ten čip odešel takto rychle. Běžně mají tyto čipy 100 000 zápisů na buňku. No a pokud bude chyba ve firmware, který tam bude z nějakého důvodu zapisovat častěji může ji zničit i během několika hodin. Za běžných okolností nemá firmware žádný důvod do této paměti zapisovat.
Nyní ke konkrétním dotazům:
1. Podstatné je pouze označení AT24C32A-10TU vše ostatní je nepodstatné a jsou to pouze výrobní informace jako je šarže a podobně.
2. Netřeba jakkoli programovat. Firmware si paměť sám inicializuje a zapíše potřebná data při prvním spuštění.
3. Předpokládám že nelze. Kus za kus (nebo upravit ve firmware). Ale záleží to na tom jak je napsán firmware a jak podporuje dané paměti. Nicméně osazení větší paměti nebude mít vůbec žádný efekt, takže to jsou tak jako tak vyhozené peníze.
4. Dá se připojit na externí programátor a pokud to podporuje provést nějakou diagnostiku, minimálně otestovat, že je možno do ní zapisovat.
5. Teoreticky může být problém s komunikací s tím čipem. Většinou běží na I2C sběrnici a tam může dojít ke kolizi adres. Pokud je to varianta SPI, tak by asi problém být neměl. Nicméně vždy to může být něčím jiným a to i tou chybou firmware. Z principu mne napadá jeden scénář. Pokud by bylo ve firmware povoleno navázání tisku po výpadku napájení a bylo to špatně nastavené, je možné že to neustále bude do EEPROM sypat nějaká data a tím ji odpálí během pár hodin nebo dní. Samozřejmě to záleží na tom jak to je celé řešené na základě firmware.
6. Tak koupit víc si jich můžeš, ale pokud by pak odešel i další za pár dní je jasné, že je problém ve firmware.

Nebo se na celej Marlin vybodni a dej tam Klipper a žádnou eeprom nepotřebuješ. Marlinu stejně už ujel vlak a pokud fofrem něco neudělají s tou šílenou konfigurací, tak do pár let skončí.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Vadná EEPROM (BTT E3 RRF V1.1 Wifi 32Bit) + ENDER 3V2?

Příspěvekod Buchar » pon 11. říj 2021 17:31:09

Děkuju za velmi vyčerpávající dopověď. Myslím, že s tím co jste napsal bezezbytku souhlasím. Osobně si myslím, že asi došlo k zacyklování fw a tím byl velký počet zápisů a tam EEPROM šla do háje. S tím nakopnutím na Klipper ... tak na to se podívám. Ještě jednou DĚKUJU, jste ZKRÁTKA BOREC ...
Uživatelský avatar
Buchar
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 15
Věk: 37
Registrován: pát 28. pro 2018 16:36:09
Bydliště: GB


Zpět na 3D Tisk


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků

cron